Název společnosti
Vlajky
Připínací lišta
Přejít na obsah
Diagnostika a opravy PC
Šipka
TELEFON
736 605 602
Logo Interkist s.r.o.
E-MAIL
info@interkist.cz
Šipka
Opravy počítačů
 NEJDŘÍVE SI ROZDĚLME ÚDRŽBU DO DVOU ZÁKLADNÍCH SKUPIN A TO NA ÚDRŽBU SOFTWAROVOU A ÚDRŽBU FYZICKOU.
FYZICKÁ ÚDRŽBA
Tento druh údržby je náročnější. Počítač je potřeba otevřít a rozebrat. Prostě je nutné vzít do ruky šroubovák a konat. Je nutno provést kontrolu všech propojení, ... Ačkoliv by tato údržba měla být zejména preventivního charakteru v praxi je opomíjena a je realizována až ve fázi totálního zhroucení počítače. Následně je samozřejmě provedena sofwarová údržba.
Logo Interfkist s.r.o.
Většinu práce vykonává člověk.
SOFTWAROVÁ ÚDRŽBA
Sofwarová údržba je prováděna pomocí speciálních aplikací a má za cíl například uspořádat hlavní soubory na disku, vyčistit registry, odstranit neplatné a nepotřebné soubory, doplnit chybějící bezpečnostní záplaty, ale také zejména hloubkově prohledat celý počítač se zaměřením na skrytý škodlivý software neodhalený standartním antivurovým programem, kontrola stavu pamětí, kontrola povrchu harddisku, ...
Většinu práce tak provádí speciální software.
Logo Interkist s.r.o.
Potřebuje počítač údržbu?
Ačkoliv se technologoie neustále zdokonaluje, je potřeba i počítači věnovat důkladnou pozornost. V podstatě se jedná o velmi složité a důmyslné zařízení, jehož činnost je závislá na mnoha komponentech.
Pokud máte v rodině auto, pak i jemu se musíte věnovat a starat se o to, aby vše bylo v pořádku. Musíte dohustit pneumatiky, vyměnit olej, ..., atd. Jen tak vám bude auto dobře a dlouho sloužit. Pokud ho budete zanedbávat, auto se vám "odvděčí", vypoví vám službu v nejméně očekávaném momentu. A s počítačem je to stejné, neposkytnete-li mu potřebnou údržbu, nastane den, kdy vám nabídne jen černý monitor.

Mnohokrát se mi stalo, že mi zazvonil telefon a kdosi poprosil o pomoc k vyřešení aktuálního problému. Podle popisu závady bylo zřejmé, že jde o hlubší problém, ale uživatel si nenašel čas, aby přinesl počítač k provedení preventivní diagnostiky a údržby, ale ozval se až ve chvíli, kdy počítač zcela zkolaboval. Proč k tomu dochází? Odpověď je jednoduchá. Majitel situaci podcenil, nenašel si čas a nedomyslel následky. V takovou chvíli se už nejedná jen o softwarové řešení, navíc je běžné a i logické, že uživatel požaduje záchranu dat uložených v počítači. V takové situaci se ale jedná o práci asi tak na 3 dny.
Vadný ventilátor
Jak často by se měla údržba provádět?
Ačkoliv takovou otázku dostávám poměrně často, nelze na ni jednoznačně odpovědět. Četnost hloubkové údržby je závislá na době používání počítače, na četnosti a době jeho připojení k internetu a vaší činnosti na internetu. Ale dalo by se konstatovat, že jednou za půl roku by měl počítač projít alespoň základními testy a základní údržbou.

Další radu, kterou lze dát je,  že byste měli počítač předat k provedení údržby ihned, jakmile zpozorujete nějakou změnu v jeho činnosti. Něco takového laik zpravidla neodhadne, vždyť se může jednat jen o zdánlivou malichernost, jako například prodloužení času spuštění počítače třeba o 15 - 20 sekund, ovšem i taková malichernost může být projevem zavirování počítače.

Minimálně jednou za rok, by počítač měl projít důkladnou kontrolou, vždyť tak prodloužíte jeho životnost.
Co si myslíte o výskytu tohoto škodlivého kódu?
Win32/Bundled.Toolbar.Ask
Win32/Bundled.Toolbar.Ask je Rootkit Trojan, který nahradí původní MBR (Master Boot Record) pevného disku s vlastním škodlivým kódem a poskytuje vynikající přístup k infikovaným systémům. Rootkit Trojan má schopnost krást uživatelům citlivé informace, například bankovní detaily a důvěrná hesla. Společně s dalšími shromážděnými údaji, jako jsou hesla pro Windows a soukromé údaje z historie mezipaměti, bude komprimovaný soubor předán záludným způsobem vzdálenému serveru pomocí HTTP protokolu. Kromě toho, Win32/Bundled.Toolbar.Ask je nastaven takovým způsobem, že se při spuštění systému automaticky aktivuje a je v činnosti současně s operačním systémem Windows.

V případě čištění lze očekávat možnou překážku, nákaza bude blokovat bezpečnostní služby dříve, než budete mít šanci zastavit jeho aktivaci. Kromě toho je tento Rootkit schopen zastavit proces čištění. Aby toho nebylo málo, je schopen stáhnout a spustit libovolný infikovaný soubor nebo další vir a způsobovat tak další komplikace. Proto je velmi důležité, aby byl zcela odstraněn infikovaný soubor a je nutno sledovat další chování systému. V případě jakýchkoliv podezřelých činností lze předpokládat nutnost přeinstalování systému čímž dojde k úplné likvidaci všech potencionálně existujících komponentů viru.
Výskyt nebezpečné nákazy v praxi
Hlavní nebezpečí u této nákazy spočívá v zablokování antivirového programu (zastaví proces čištění = blokuje antivirový program) a je proto velm těžké ji odhalit. Tato situace nákaze umožňuje její rozvinutí a nakažení dalších souborů. Neopomentulné je rovněž vyzrazení dat třetí osobě (má schopnost krást uživatelům citlivé informace, například bankovní detaily a důvěrná hesla). Krajní nepříjemností je skutečnost, že je nutno vždy smazat celý nakažený soubor nebo i soubory, aby bylo zamezeno infikování dalších souborů v počítači, tj. šíření nákazy. Je tedy možné, že přijdete o některá svá svá data nebo i  celou řadu dat a to v závislosti na době působení rootkitu ve vašem počítači.
TELEFON
736 605 602
Logo Interkist s.r.o.
E-MAIL
info@interkist.cz
Šipka
Šipka
Webové odkazy
Interist s.r.o. - all rights reserved
Návrat na obsah